Упровадження автоматизованих систем управління військами в освітній процес вищих військових навчальних закладів та підготовку органів військового управління
DOI:
https://doi.org/10.33099/2618-1614-2019-7-2-51-61Ключові слова:
автоматизовані системи управління військами, освітній процес, оперативна (бойова) підготовка військАнотація
У сучасних умовах вирішальне значення для досягнення успіху в операції (бою) має автоматизоване управління військами (силами), яке здійснюється в часі, наближеному до реального, та в єдиному інформаційному середовищі прийняття управлінських рішень на застосування військ (сил) і зброї. Оборонна реформа, запроваджена в Міністерстві оборони та Збройних Силах України, передбачає створення таких автоматизованих систем на основі передових стандартів НАТО. Це, у свою чергу, викликає необхідність підготовки кваліфікованих офіцерських кадрів, які були би здатні ефективно застосовувати ці системи.
У статті викладено досвід упровадження автоматизованих систем управління військами в освітній процес Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, який може бути використаний в інших вищих військових навчальних закладах та під час оперативної (бойової) підготовки військ.
Національний університет оборони України відповідно до визначених наукових завдань здійснює дослідження проблем розвитку інформаційних технологій та удосконалення автоматизованих систем управління, а також впроваджує результати цих досліджень в освітній процес університету.
Одним із таких результатів є створена в університеті навчальна автоматизована система управління військами (АСУВ) “Славутич”. Протягом останніх п’яти років АСУВ “Славутич” активно впроваджується в освітній процес університету. Слухачі факультативно вивчають технології застосування АСУВ “Славутич” та удосконалюють компетенції автоматизованого управління військами (силами) під час проведення занять з оперативно-тактичних дисциплін.
Найбільш повно та комплексно АСУВ “Славутич” використовується під час проведення командно-штабних навчань та командно-штабних воєнних ігор зі слухачами випускних курсів. Досвід використання АСУВ “Славутич” свідчить про суттєвий вплив автоматизації на ефективність управління військами та навчання слухачів.
АСУВ “Славутич” складають 10 функціональних та забезпечуючих підсистем (інформаційного обміну; відеоконференцзв’язку; електронного документообігу; організації роботи штабу; інформаційно-довідкова; збору і обробки даних; геоінформаційна; ведення і відображення положення, стану та дій військ; інформаційно-розрахункова; управління функціонуванням), стислий опис яких наведено у статті.Посилання
Стужук П. І. Світові тенденції, проблеми та перспективи створення автоматизованих систем управління військами для ЗС України / П. І. Стужук, П. М. Грицай, Ю. С. Вознюк // Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України. – 2012. – № 1 (45). – С. 68–76.
Дружинін С. В. Сучасний стан автоматизації управління в Збройних Силах України / С. В. Дружинін, О. К. Климович, О. Г. Саєнко // Системи озброєння і військова техніка. – 2010.– № 1 (21). – С. 60–62.
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 травня 2016 року «Про Стратегічний оборонний бюлетень України» : Указ Президента України № 240/2016 від 6 червня 2016 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/240/2016.